top of page

SMARAGD

Aktualizováno: 13. 12. 2019

Význam: Pochází z řeckého slova „smaragdos“ a francouzského „esmeraude“ a znamená „zelený drahokam.“

Barva / Cena: Smaragdy se vyskytují v barvě od tmavě zelené po světle zelené odstíny. Sytě zelené drahokamy patří k těm nejdražším. Barva, kterou vidíme ve špercích, závisí na brusu, který je zcela klíčový. Platí, že cennější bývají smaragdy , které mají vyšší stupeň čistoty. Přesto jsou inkluze tolerovány a vnímány jako žádoucí rysy. Jsou jako otisk prstu, což každému smaragdu dává odlišnou osobnost. Říká se jim „zahrada“ (z francouzského slova „jardin“. Smaragd patří mezi nejvzácnější drahokamy a cena tomu náležitě odpovídá.

Historie / Legendy / Mýty: Smaragdy jsou klenotem králů a královen. Těžily se před více než 4000 let a jsou spojeny s působivým seznamem mystických schopností a jejich použití. Starověcí Egypťané s nimi chtěli být pohřbeni, protože byly považovány za symbol věčného mládí. Římani si mysleli, že pokud se díváte skrz ně, zmírní to váš stres a napětí v očích. Venuše, římská bohyně lásky a krásy, zelenou barvu preferovala. O smaragdech se též říká, že podporují klidného a mírumilovného ducha.

Nejvýznamnější naleziště: Jsou součástí rodiny drahokamů zvaných beryl a těží se po celém světě, včetně střední a jižní Ameriky a Afriky.

Nejznámější Smaragdy:

⚜️ Mogul Smaragd nalezený v roce 1695. Váží 217,80 ct a je přibližně 10 cm vysoký. Je popsaný z jedné strany modlitebními texty a na druhé straně jsou vyryty nádherné květinové ornamenty.

⚜️ Španělský Náhrdelník Inkvizice (Spanish Inquisition necklace) - původně patřil španělské královské rodině. Zlatník Harry Winston však náhrdelník koupil od indického krále a v roce 1947 jej zapůjčil herečce Katharine Hepburn na předávání filmových cen Oskar.

⚜️ Hookerova Smaragdova Brož (Hooker Emeral Brooch).

⚜️ Andská Královská Koruna (the Crown of the Andes).

⚜️ Chalk Emerald.


Astrologický význam: Smaragdy jsou kamenem měsíce května. Hodí se pro znamení Býk, Rak, ale i Blíženci, Váhy a Vodnář.


Prezentace našich šperků se smaragdy:

108 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

PERLY

SAFÍR

bottom of page