top of page

DIAMANT

Aktualizováno: 13. 12. 2019

Význam: Název “Diamant” pochází z řeckého slova „adamas“, což znamená neporazitelný nebo nezničitelný. Diamant je nejtvrdší přírodní látkou na Zemi a zároveň nejtvrdší ze všech drahokamů. Může se poškrábat pouze dalším diamantem. Vyznačuje se nejvyšším leskem.

Barva / Cena: Kromě nejvíce preferovaných bílých diamantů existují i černé, hnědé, žluté a dále velmi vzácné zelené, modré, červené, oranžové a růžové.

Cenu určuje tabulka zvaná 4C – váha, barva, čistota a brus.

Historie / Legendy / Mýty:  Bohužel 80% světových diamantů není vhodných pro šperky. Diamanty jsou staré miliardy let, v některých případech více než tři miliardy let. Vznikly z čistého uhlíku a jeho krystaly se sopečnou aktivitou přibližují k zemskému povrchu. Diamanty byly ceněny a vyhledávány po tisíce let. Existují důkazy, že diamanty byly sbírány a zobchodovány v Indii již ve 4. st. Př.n.l. Římský přírodovědec Pliny řekl: „Diamant je nejcennější nejen z drahých kamenů, ale ze všech věcí na tomto světě„.

Starověcí Řekové věřili, že diamanty byly třískami hvězd padlých na Zemi. Římani věřili, že diamanty měly sílu odvrátit zlo a nosily je jako talismany. Zdědili tuto víru z indické mytologie.

První zmínka o zásnubním prstenu s diamaty se traduje k roku 1477, kdy rakouský arcivévoda Maxmillian dal Marii Burgundské zlatý prsten s písmenem M v diamantech.

Nejvýznamnější naleziště: Afrika , Rusko Kanada, Austrálie, Brazílie, Indie). Přesto, že se v USA nevyrábí téměř žádné diamanty pro komerční spotřebu, Amerika nakupuje více než 40% diamantů světové kvality drahokamů, což z něj činí největší světový trh s diamanty.

Nejznámější Diamany:

⚜️ Cullinan - největší nalezený surový diamant (vážil více než 3000 ct).

⚜️ Velká hvězda Afriky - největší broušený diamant (váží 530,40 ct).

⚜️ Britské Korunovační Klenoty


Astrologický význam: Diamant je kamenem měsíce DUBEN. Hodí se pro znamení zvěrokruhu Beran a Lev, ale i pro Býky, Raky Váhy či Kozorohy.Prezentace našich šperků s diamanty:81 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

PERLY

SMARAGD

bottom of page