top of page

PERLY

Aktualizováno: 13. 12. 2019

Význam: Perly jsou jediné klenoty, které vznikají uvnitř živého organismu. Perly vlastně přicházejí v různých tvarech. Vznikají, když se do ulity měkkýšů dostane dráždivý předmět, jako je drobný kámen či písek. Lesklá látka, kterou nazýváme perleť, se vylučuje kolem daného cizího objektu, aby chránila měkký vnitřní povrch měkkýšů. Perleť obalí vrstvu po vrstvě objekt a vytvoří tak perlu. Světlo, které se odráží od těchto charakteristických vrstev, vytváří charakteristický duhový lesk. Tento proces budování perly může trvat až sedm nebo osm let.  Většina perel, které dnes vidíte, jsou vypěstované uměle člověkem či farmou. Do ústřice se implantuje dráždidlo, které napodobuje přirozenou tvorbu perly. Barva / Cena: Barva perly závisí na barvě vnitřku skořápky, ze které pochází. Modré, šedé, žluté, zelené, růžové nebo oranžové odstíny, které jsou po té absorbovány do povrchu perly. Černé perly získávají svou barvu od velmi specifického typu černohnědé Tahitské ústřice. Nejcennější perly jsou dokonale symetrické, relativně velké a přirozeně vyráběné. Hodnotná perla je jedna z 10 000 divokých ústřic. Historie / Legendy / Mýty: Staří Japonci se domnívali, že perly jsou slzami andělů, mořských pannen či nymf. Staří Řekové si zase mysleli, že jsou to slzy Bohů. Ochraňovaly ženy o svatebním dni před pláčem. Prý jsou to slzy štěstí, které uronila bohyně lásky Afrodité , když se zrodila z mořské pěny.  Křesťané považují bílé perly za Eviny slzy a ty černé za Adamov, když byli vyhnáni z ráje. V Číně se perly považovaly za symbol moudrosti. Nejvýznamnější naleziště: Austrálie, Filipíny, Japonsko, Čína, Francouzská Polynésie.

⚜️ Nejznámější Perly: * „Perla z pod postele“ – dosud největší perla, kterou nedávno objevil rybář na ostrově Palawan. Nyní se zkoumá a její cena se odhaduje na více než 100 mil. dolarů. Váží 34 kg a je 30 cm široká a 67 cm dlouhá. * Perla la Pelegrina – v překladu ze španělštiny „POUTNICE“. Jedna z nejslavnějších perel na světě ve tvaru hrušky jejíž historie sahá až do francouzské revoluce 1789 -99 či ruské revoluce v roce 1917. Otrok, který tuto perlu našel, byl odměněn svobodou. * Perla Naděje - váží 454 ct. Je zasazena do přívěsku ve tvaru královské koruny a zdobí jej spolu s dalšími drahými kameny. * Perla Lao Tzu – nalezena nedaleko Filipín v roce 1934. Váží 6,4 kg a pochází z obří škeble. * Perla Černá Kráska (The Black Beauty) * Perla UMM AL QUWAIN – tato perla byla nalezena v hrobě ve Spojených arabských emirátech. * Perla La Regente – tuto perlu koupil kdysi Napoleon své ženě Marii Luise. * Perla Zázrak Moře (The Miracle of the Sea) – 300ct perla má velikost menšího vejce. Traduje se, že ji vlatsnila čínská císařovna Tzu-Hsi.


Astrologický význam: Perly jsou kamenem měsíce ČERVEN. Hodí se pro znamení Rak a Váhy, ale i Ryby a Kozorohy.➳ Prezentace našich šperků s perlami a s perletí:
90 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

SMARAGD

SAFÍR

bottom of page